Iberville athletes named to all-district soccer teams

Andrew Green agreen@postsouth.com

Five athletes representing Iberville Parish were recently named to their respective 2017 all-district soccer teams.

Representing the Plaquemine High Green Devils is Grant Morvant, senior midfielder, who was named to the Division III District 5 first team.  The full Div. III Dist. 5 team roster follows:

Logan Robertson, Episcopal, Jr., midfield; Garrett Dahm, Episcopal, Sr., defender; Andrew Gould, Episcopal, So., forward; Jack Shelby, University, Jr., midfield; Henry Kantrow, University, Jr., defender; Scott McKenzie, University, Sr., midfield; Ethan Loewe, St. Michael, Sr., midfield; Reece Robinson, St. Michael, Jr., defender; Edward Radius, West Feliciana, Sr. midfield; Kevin Kirkland, West Feliciana, Sr. midfield; Griffin Fetters, Parkview Baptist, Jr., forward; Keller Lambert, Parkview Baptist, Jr. midfield; Kenneth Guerrero, Brusly, Fr., forward; Connor David, Brusly, Jr., defender; Grant Morvant, Plaquemine, Sr., midfield; David Tatum, Episcopal, Sr., goalkeeper

Overall Most Valuable Player: Trevor Bisson, Episcopal

Offensive MVP: Paul Stouffer, St. Michael

Defensive MVP: Cameron White, University

Coach of the Year: Miles Vaughn, Episcopal

A pair of Plaquemine Lady Green Devils were also named to the Division III District 5 all-district first and second teams.

Lady Devil Hope Spencer, senior goalkeeper, was listed on the first team roster while teammate Emily Falencki, senior midfielder, was listed to the second team roster.

The full girls Div. III Dist. 5 roster follows:

First team

Brittney Segalla, St. Michael; Jessica Segalla, St. Michael; Sarah Whisnant, Episcopal, Jr., Defender; Camille Burns, West Feliciana, So., Midfielder; Jordan Percy, West Feliciana, Sr., Midfielder; Leanne Sorrell, Parkview Baptist, Jr., Midfielder; Haleigh Consterdine, Parkview Baptist, Sr., Defender; Sierra Charles, Parkview Baptist, So., Midfielder; Olivia Labarre, University, Jr., Defender; Kirby Miller, University, Sr., Midfielder; Annaleigh Shaffett, University, Jr., Defender; Delaney Smith, University, Jr., Midfielder; Hope Spencer, Plaquemine, Sr., Goalkeeper; Alyssa McCarron, Goalkeeper

Second team

Amber Rivet, St. Michael; Kirby Phares, Episcopal, Sr., Midfielder; Emily Hodges, West Feliciana, Jr., forward; Nneka Nwabueze, West Feliciana, Sr., defender; Lilly Ray, West Feliciana, So., forward; Anna Kate Smith, Parkview Baptist, 8th, Midfielder; Christina Lewis, Parkview Baptist, Sr., Defender; Connor Bozeman, Parkview Baptist, Jr., midfielder; Mary Holland Nader, University, Sr., midfielder; Alyssa Reeves, University, Fr., forward; Kate McKowen, University, Sr., midfielder; Emily Falencki, Plaquemine, Sr., midfielder; Lauren Smith, goalkeeper

Overall Most Valuable Players: Olivia Labarre, University

Offensive MVP: Leanne Sorrell, Parkview Baptist

Defensive MVP: Olivia Labarre, University; Haleigh Consterdine, Parkview Baptist

Coach of the Year: Melissa Ramsey, University

Representing the east side of the parish is a pair of East Iberville Tigers Bryce Purpera and Ickyu Ruensukhon.

Bryce was named to the Division IV District 4 first team while Ickyu Ruensukhon was named to the second team.  The full roster follows:

First team

Ian Carter, Ascension Christian, Sr.; Evan Thompson, Ascension Christian, Sr.; Brennan Tramonte, Ascension Christian, Jr.; Logan St. Pierre, Ascension Christian, So.; Bohdi Linton, Ascension Christian, Fr.; Caden Eagleton, Dunham; Gary Fagan, Dunham; Samuel Breaux, Dunham; Pedro Cruz Jr., Christian Life Academy, Jr.; Michael Wu, Christian Life , Sr.; David Katembo, Christian Life, Jr.; Max Sager, Runnels, Jr.; Nathan Fairley, Runnels, Sr.; Ben Lynam, Lee, Jr.; Rossie Olinde, Catholic-Pointe Coupee; Bryce Purpera, East Iberville; Judah Gaudin, Ascension Christian, goalkeeper

Second team

Noah Babin, Ascension Christian, Jr.; Noah Hoover, Ascension Christian, Jr.; Chloe Cashat, Ascension Christian, Jr.; Nathan Bledsoe, Ascension Christian, Fr.; Ross Thompson, Dunham; Aguma Muhumuza, Dunham; Hayden Dudley, Dunham; Taylor Braud, Christian Life Academy, Sr.; Jonathan Azura, Christian Life Academy, Sr.; Gildo Alexandrino, Christian Life, Sr.; Adam Howe, Runnels, Sr.; Bruce Huynh, Runnels, Jr.; Ryan Thomas, Lee, Fr.; James Garrett, Catholic-Pointe Coupee; Ickyu Ruensukhon, East Iberville

Overall Most Valuable Player: Ian Carter, Ascension Christian

Offensive MVP: Max Sager, Runnels

Defensive MVP: Brennan Tramonte, Ascension Christian

Coach of the Year: Ray Linton, Ascension Christian