White Castle hosts annual Cora Texas Sugar Relays

Staff Writer
Plaquemine Post South
White Castle's Byron Pierre competes in the triple jump at the Cora Texas Sugar Relays on Thursday. Pierre won the event clearing 43 feet, nine inches. 
POST SOUTH PHOTO/Peter Silas Pasqua

PETER SILAS PASQUA

ppasqua@postsouth.com

WHITE CASTLE - White Castle High School hosted the annual Cora Texas Sugar Relays track and field meet at Milton “Rocky” Ourso Stadium on Thursday afternoon.

White Castle’s Robert Franklin won both the boy’s 200-meter dash in 23.13 and long jump clearing 20-04.

Byron Pierre of White Castle won the boys’ triple jump clearing 43-9. Franklin was second clearing 43-9, while Plaquemine’s Todd Harris was fourth with a jump of 38-9 and Allen Riley fifth clearing 36-11.

White Castle’s Jacory Jones won the boys’ 110-meter hurdles in 15.12 ahead of Plaquemine’s Saudi Williams in 16.72 and Preston Russ in 19.38. Jones also won the 300-meter hurdles in 43.65 ahead of Plaquemine’s Drexel Brooks in 45.29 and Russ in 47.55.  

White Castle’s Moses Young won the boys’ 400-meter dash in 53.79. Plaquemine’s Austin Mitchell placed second in 54.63 and White Castle’s Orthello Batiste was fourth in 55.60.

White Castle’s boys relay teams won both the 4x100 and 4x200 meter relays in 44.04 and 1:30.84 and was second in the 4x400 in 3:43.35.

Plaquemine placed second in both the 400 and 800 meter relays in 45.15 and 1:33.74 and was third in the 1,600 in 3:58.27.

Williams won the pole vault clearing 10-6 ahead of White Castle’s Harold Zachary and Kolby Sparrow who cleared 10 and eight feet, respectively. Joe Pown of Plaquemine also won the 800 meter run in 2:13.20 ahead of Zachary in 2:18.

Plaquemine’s Kevin Dotson placed second in the boys’ shot put with a throw of 40-9 ahead of White Castle’s Bryan Thomas’ throw of 38 feet, Plaquemine’s Kenny Dotson’s throw of 37-07 1/2 and White Castle’s Brian Jenkins’ throw of 36-10.  

Plaquemine’s Wayne Toussaint placed third in the boys’ 100-meter dash in 11;44 ahead of White Castle’s Christopher Major in 11.46 and Joshua Mitchell in 11.86.

Major placed second in the 200  in 23.43, while Riley was seventh in 24.33 and Toussaint eighth in 24.95.

Harris placed second in the long jump clearing 19-8 1/2. Pierre was fourth with a jump of 19-6 1/2, Plaquemine’s Tyler Wesley fifth clearing 18-9 and East Iberville’s Khris Grace seventh with a jump of 17-10.

 Sparrow placed second in the boys’ 1,600 meter run in 5:18.94 ahead of Plaquemine’s Ryan Roberts in 5:20.72 and Henry Spriggs in 5:38.23.

Sparrow also was second in the 3,200 in 11:57.24 followed by Roberts in 12:03.12 and Cedric Jordan in 15:10.10.

Pierre placed third in the javelin with a  throw of 133-8 followed by Plaquemine’s Justin Stewart with a throw of 129-6. Mitchell also placed third in the high jump clearing 5-06 ahead of East Iberville’s Vanshon Grayson and Malcolm Calloway who each cleared 5-4.

White Castle’s Brandon Foster placed fifth in the discus with a throw of 111-6 1/2 ahead of Kevin Dotson and Kenny Dotson with throws of 110-08 1/2 and 99-6 1/2.

White Castle’s Ariel Bell won the girls’ 200-meter dash in 25.99 followed by Plaquemine’s De’Jaun Williams and Shelbi Johnson in 29.44 and 30.72.

Bell also placed second in the girls’ 100-meter dash in 12.14 followed by Williams in 14.19 and Plaquemine’s Sydney Handy and Talon Bell in 14.79 and 15.50.

Plaquemine’s Taejah Watkins won the girls’ long jump clearing 16-06 1/2 followed by White Castle’s Skylar O’Bear (15-10) and Nelson (14-10 1/2).

O’Bear won the triple jump clearing 33-10 ahead of Watkins’ leap of 33-4 1/2. Alessi Wiley of Plaquemine cleared 32-3 1/2 for third.

Plaquemine’s Asia Nelson won the girls’ discus with a throw of 123-5. Teammate Nija Smith placed third with a throw of 78-7 1/2.

Plaquemine’s Jernasha Collins won the girls’ javelin with a throw of 102-10. Jenkins placed fourth with a throw of 77 followed by Plaquemine’s Jolin Passantino’s throw of 74-6.

Plaquemine’s Aldrianna Dupree won the girls’ 400 meter dash in 1:01.52 ahead of White Castles’s I’neka Martin in 1:11.64.

White Castle’s girls’ relay teams won the 4x200 in 1:48.31 and placed second in the 4x400 in 5:04.65. Plaquemine was third in the 4x200 finishing in 1:52.52.

White Castle’s Damonique Jenkins placed second in the girls’ 100-meter hurdles with a time of 26.44 and East Iberville’s Diamond Lodge placed second in the girls’ high jump clearing 4-6 ahead of Handy (4-4) and Plaquemine’s Paula Villagra (4-2).

Plaquemine’s Kaylon McCoy placed third in the shot put followed by A’nyri Jenkins and Kaylor Anderson of White Castle.

White Castle’s Amaria Wilson placed third in the girls’ 1,600  with a time of 7:12.05 followed by Plaquemine’s Sharon Flowers and Jonmeeshia Williams in 7:57.96 and 7:58.29.

Wilson placed second in the 800 meter run in 3:11.64, while Flowers was third in the 3,200 in 17:09.47 and Williams fourth in 19:03.39.