TRACK-FIELD

Bulldogs claim 8-1A track title

PETER SILAS PASQUA ppasqua@postsouth.com
White Castle's Robert Franklin competes in the triple jump at the Cora Texas Sugar Relays earlier in the season. 
POST SOUTH PHOTO/Peter Silas Pasqua

WHITE CASTLE – White Castle High School’s boys track team won 10 events to claim the District 9-1A crown at Milton “Rocky” Ourso Stadium on Wednesday.

Ascension Catholic won the girls’ team title followed by White Castle.

Quan Scott of West St. John and Skylar O’Bear of White Castle were selected Outstanding Field Athletes and Zach Capello of Ascension Catholic and Ariel Bell of White Castle were selected Outstanding Track Athletes.

The top four finishers in each event advance to the regional meet at the University of Louisiana-Lafayette.

Bell won the 100 and 200-meter dashes in 12.02 and 27.25. East Iberville’s Keionne Octave was second in the 200 in 28.52 and third in the 100 in 12.68, while White Castle’s Ashanti Knight was second in the 100 in 12.42 and fourth in the 200 in 28.95.     

O’Bear won both the long jump and triple jump clearing 16-7 ½ and 33-1. Octave placed third in the long jump with a leap of 14-8 followed by St. John’s Alana Blanchard with a jump of 14-7 ¾. St. John’s Madison Schnebelen placed third in the triple jump clearing 28-4.

White Castle’s Byron Pierre won the triple jump clearing 44-9 ¾ ahead of teammate Robert Franklin’s leap of 42-4 ¼. Franklin placed second in the long jump clearing 21-2 ¼ ahead of St. John’s Brennan Miller who jumped 19-6 and Pierre’s jump of 19-5 ½.

White Castle’s Jacory Jones won both the 110 and 300-meter hurdles in 15.15 and 42.82 ahead of St. John’s Ben Poirrier in 16.62 and 42.93.

White Castle’s Chris Major won the 100-meter dash in 10.99 ahead of teammate Joshua Mitchell’s time of 11.08. Franklin won the 200 in 22.24 ahead of Major in 23.02.

White Castle’s Moses Young won the 400-meter run in 53.33 ahead of St. John’s Hayden Hemenway (54.40) and White Castle’s Orthello Batiste (55.90).

East Iberville’s Reggie Brock won the shot put with a throw of 38-5 ½. White Castle’s Bryan Thomas and Brian Jenkins placed third and fourth. Thomas won the discuss with a throw of 120-11 ahead of teammate Brandon Foster’s throw of 105-3 and Brock’s hurl of 104 ½.

St. John’s Keri Yarbrough won the girls’ discuss clearing 88-4 ahead of teammate Payton Passantino’s throw of 78-3. Passantino placed second in the shot put with a throw of 30 feet ahead of teammate Claire Pearce’s throw of 24-11.

St. John’s John Romig won the javelin with a throw of 140-5. Pierre placed second clearing 140-5, while St. John’s Nick Lefebvre was fourth with a throw of 126-2.

East Iberville’s Diamond Lodge won the girls high jump clearing 4-8. St. John’s Olivia Ledet was third with a jump of four feet.

Mitchell placed second in the high jump clearing 5-6 ahead of Miller (5-6) and East Iberville’s Vanshon Grayson (5-4).

White Castle’s Kolby Sparrow placed third in the 1,600 and 3,200 in 5:33 and 12:40.95 and teammate Harold Zachary placed second in the pole vault clearing 9-6 and fourth in the 800 meter run in 2:17.

East Iberville’s Jasmine Mosby placed third in the 800 in 2:51. White Castle’s I’Neka Martin placed third in the girls 400 meter run in 1:09 ahead of St. John’s Margo Crockett in 1:22.

Blanchard placed third in the 100-meter hurdles in 19.04 ahead of teammate Annie McLin in 21.21. McLin was third in the 300-meter hurdles in 58.24. White Castle’s Amaria Wilson placed fourth in the 1,600 in 7:15.

White Castle’s Damonique Jenkins placed third in the javelin with a throw of 66-1 ahead of Pearce’s throw of 63-1.

White Castle swept the boys’ relays winning the 4x100 in 43.74, 4x200 in 1:29 and 4x400 in 3:40.05. The teams consisted of Major, Jones, Franklin, Young, Mitchell, Zachary, Pierre and Jacorey Washington.

St. John’s 4x100 meter relay team of Miller, Hemenway, Gavin Primeaux, Willie Williams and Bailey Whittington placed third in 45.84 while the 4x400 meter relay team of Gavin Landry, Princeton Young, Collin Crockett, Koby Langlois and Joseph Thibeau placed fourth.

White Castle won the 4x100 and 4x200 meter relays in 51.64 and 1:49 with a team consisting of Bell, Knight, O’Bear and Martin.

St. John placed third in the 4x100 crossing in 57.92 with Blanchard, Schnebelen, Alex Carbo, Gabby Landry and Hannah Alexander and was third in the 4x200 in 2:01.     

White Castle was second in the 4x400 in 4:58.17 that included Wilson, Shylar O’Bear, Brooklyn Falcon and Demeisha Martin ahead of St. John’s team of McLin, Ledet, Crockett, Madison Pitre and Zoe Ordoyne that crossed in 5:31.21.